Pierwsze kroki z systemem CMS WordPress

Październik 01, 2014
admin
Wpis ten skierowany jest do osób stawiających swoje pierwsze kroki z systemem zarządzania treścią jakim jest WordPress. W artykule omówimy podstawowe pojęcia związane z administracją nowej strony.

Logowanie do panelu administracyjnego

Aby rozpocząć edycję naszej strony należy zalogować się do panelu administracyjnego. W tym celu wpisujemy w przeglądarkę www.adrestwojejstrony.pl/wp-admin
wp-admin jest katalogiem tworzonym podczas instalacji systemu, jeżeli po instalacji jego nazwa została zmieniona (np. na „panel-administracyjny”) to musimy wziąć to pod uwagę przy logowaniu się do systemu i wpisać adres z nazwą nowego katalogu np. www.adresmojejstrony.pl/panel-administracyjny

logowanie-do-panelu

Personalizacja strony

Każdą nową stronę należy nazwać oraz ustawić dla niej opis, który będzie widoczny w Google (oczywiście w przyszłości warto zapoznać się z wtyczkami odpowiadającymi za SEO).
W tym celu z menu znajdującego się po lewej stronie wybieramy USTAWIENIA a następnie OGÓLNE. Po załadowaniu się strony ujrzymy widok, w którym będziemy mogli ustawić między innymi: tytuł oraz opis strony, adres ten jest wykorzystywany do spraw administracyjnych, format daty i godziny itp. Po ustawieniu opcji, które nas interesują należy kliknąć przycisk znajdujący się na dole strony „ZAPISZ ZMIANY”

personalizacjia

Dodawanie wpisów, aktualności, nowych kategorii

Aby dodać nowy wpis należy wybrać z menu po lewej stronie WPISY a następnie DODAJ NOWY. W otwartej karcie wpisujemy tytuł oraz treść wpisu. Na koniec wybieramy kategorię do której ma być przypisany nowy wpis, uzupełniamy tagi i klikamy OPUBLIKUJ.

dodawanie-wpisu
Dodawanie miniatury (obrazka) do naszego wpisu.
Aby urozmaicić wygląd naszego wpisu, możemy w tym celu utworzyć miniaturę, która pokaże się przy wpisie. Aby tego dokonać podczas edycji lub dodawania nowego wpisu, należy odszukać pozycję OBRAZEK WYRÓŻNIAJĄCY. Opcja ta znajduje się z prawej strony pod KATEGORIAMI oraz TAGAMI. Wybieramy „ustaw ikonę wpisu” i wskazujemy interesującą nas grafikę. Na koniec pozostaje opublikować lub zaktualizować wpis.

Aby stworzyć nową kategorię wpisu należy z menu wybrać WPISY a następnie KATEGORIE. W załadowanej karcie wypełniamy odpowiednie pola (nazwa oraz uproszczona nazwa) i klikamy DODAJ NOWĄ KATEGORIĘ. Od tej chwili nowe wpisy możemy przypisywać do utworzonej kategorii.

MEDIA czyli dodawanie zdjęć, dokumentów oraz innych plików do naszej strony

Aby dodać nowe pliki do naszej strony należy wybrać z menu zakładkę MEDIA a następnie DODAJ NOWE. Wybrany plik wystarczy przeciągnąć na otwartą kartę lub podać jego lokalizację klikając WYBIERZ PLIK.

media
Wgrane na stronę pliki możemy następnie przeglądać w zakładce BIBLIOTEKA oraz wstawiać na stronę.

Dodawanie nowych podstron do naszego serwisu

Z menu po lewej stronie wybieramy STRONY a następnie DODAJ NOWĄ.
Postępujemy tak samo jak przy dodawaniu zwykłego wpisu pomijając tagi oraz kategorie. Po wypełnieniu wszystkich pól zatwierdzamy stronę po przez opcję PUBLIKUJ. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy dodać całej treści i chcemy zrobić to później, możemy zapisać naszą aktualną pracę opcją ZAPISZ SZKIC.

Edycja podstron w naszym serwisie.
Aby wy edytować istniejącą już podstronę należy wybrać z menu STRONY a następnie WSZYSTKIE STRONY. W załadowanej karcie pokażą się wszystkie strony, które utworzyliśmy w naszym serwisie. Po najechaniu kursorem na interesującą nas podstronę pokażą się dodatkowe opcje. Wybieramy EDYTUJ i wprowadzamy poprawki. Po zakończeniu pracy wybieramy AKTUALIZUJ.
edycja-podstrony